Pekin wyznaczył generała broni Xu Qilinga na nowego dowódcę Sił Lądowych Dowództwa Teatru Zachodniego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Wcześniej przez półtora roku Xu zajmował analogiczne stanowisko w Dowództwie Teatru Wschodniego. Xu będzie podlegał bezpośrednio generałowi Zhao Zongqiemu, odpowiadającemu za wszystkie siły Teatru Zachodniego. Zmiana prawdopodobnie związana jest z napięciami między Chinami a Indiami na Linii Rzeczywistej Kontroli (LAC), wytyczonej po wojnie 1962 roku.

Siły skoncentrowane w Teatrze Zachodnim odpowiadają między innymi za zabezpieczanie granicy z Indiami. Stojący na ich czele generał Zhao jest doświadczonym oficerem i politykiem. Był członkiem XVIII plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin i odpowiadał za chińskie oddziały podczas kryzysu na płaskowyżu Doklam. Według indyjskich generałów obecne napięcia na granicy mają inny charakter niż wcześniejsze tego rodzaju zdarzenia.

Indyjski generał broni w stanie spoczynku S.L. Narasimhan stwierdził, że tym razem incydenty graniczne wydają się zaplanowanym działaniem. Wcześniej dochodziło do nich sporadycznie i ograniczały się do jednego miejsca. Tym razem napięcia dotyczyły kilku miejsc wzdłuż LAC – w Sikkimie, Banggong Co i okolicach rzeki Galwan. Ostatnie konflikty kończyły się walką na pięści i kamienie, po czym na szczeblu wyższych oficerów osiągano porozumienie i doprowadzano do deeskalacji.

Generałowie Xu i Zhao będą odpowiadali za prowadzenie negocjacji w imieniu chińskich oddziałów w przypadku kolejnego kryzysu. W styczniu 2019 roku doszło do spotkania generała Zhao z indyjskim generałem broni Ranbirem Singhiem w Chengdu. Generałowie dyskutowali o lepszej komunikacji i efektywniejszych metodach rozwiązywania napięć na granicy.

Zobacz też: Stalowy Wielki Mur ma przetrwać atak bronią hipersoniczną

(thehindu.com)

DoD / Mass Communication Specialist 1st Class Chad J. McNeeley