W poniedziałek w swoim domu w Aix-en-Provence zmarł pierwszy człowiek za sterami Concorde’a, wybitny francuski pilot doświadczalny André Turcat. Miał dziewięćdziesiąt cztery lata.

Ze względu na Concorde’a Turcat pamiętany jest głównie w świecie lotnictwa cywilnego, ale zajmuje poczesne miejsce także w historii lotnictwa wojskowego. Po służbie w wojskach lotniczych Wolnych Francuzów w czasie drugiej wojny światowej, a następnie jako pilot transportowego C-47 podczas pierwszej wojny indochińskiej wstąpił do szkoły pilotów doświadczalnych EPNER i w drugiej połowie lat pięćdziesiątych został włączony do programu prób w locie samolotu Nord 1500 Griffon II. W tej napędzanej silnikiem strumieniowym maszynie eksperymentalnej Turcat rozpędził się do prędkości Ma 2,19, za co w 1958 roku nagrodzono go Trofeum Harmona.

André Turcat Griffon II (fot. Jean-Christophe BENOIST, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Griffon II
(fot. Jean-Christophe BENOIST, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

2 marca 1969 roku wykonał pierwszy lot Concorde’em. Kilka miesięcy później był też jednym z dwóch pilotów, którzy jako pierwsi przekroczyli w tej maszynie prędkość dźwięku. Po przejściu na emeryturę w wieku pięćdziesięciu czterech lat rozpoczął karierę polityczną, której zwieńczeniem był mandat europosła w latach osiemdziesiątych.

(bbc.com; fot. Steve Fitzgerald, GNU Free Documentation License, Version 1.2)