Wczoraj w Izraelu zmarł generał Amos Lapidot, dziesiąty dowódca izraelskich wojsk lotniczych (Chel ha-Awir). Miał osiemdziesiąt pięć lat.

Lapidot urodził się w miejscowości Kefar Sawa. Służbę wojskową rozpoczął w artylerii, ale w roku 1954 uzyskał przeniesienie do lotnictwa i został pilotem – początkowo latał na Mustangach, później na Meteorach i Ouraganach. Jako pilot Ouragana walczył w trakcie kryzysu sueskiego.

W 1965 roku został dowódcą 101. Eskadry Myśliwskiej latającej na myśliwcach Mirage III i w tej roli walczył w wojnie sześciodniowej. W czasie kolejnego konfliktu – wojny Jom Kipur – był dowódcą bazy Chacor.

W 1982 roku mianowano go dowódcą Chel ha-Awir. W toku pięcioletniej kadencji dokończył proces opierania siły izraelskiego lotnictwa na amerykańskich myśliwcach F-16A/B Nec i F-15 Baz. Zakończył służbę, mając na koncie 164 loty bojowe. Jego następcą został Awihu Ben-Nun.

W 1955 roku Lapidot, wówczas porucznik, wystąpił w krótkim filmie Piloci odrzutowców, pokazującym służbę w latającej na Glosterach Meteorach 117. Eskadrze Myśliwskiej z bazy Ramat Dawid.

(ynet.co.il)

via blinker.co.il