Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych (AFRL) przeprowadziło 15 grudnia test bomb lotniczych Small Diameter Bomb wyposażonych w elementy sztucznej inteligencji, umożliwiające im działanie w roju. Zmodyfikowane bomby otrzymały oznaczenie CSDB (Collaborative Small Diameter Bomb). Nowe łącze danych umożliwia pociskom wymianę informacji, a tym samym prowadzenie działań grupowych. Podobne rozwiązanie zastosowali już wcześniej Izraelczycy w bombach rodziny Spice.

W trakcie testu myśliwiec F-16 zrzucił dwie CSDB, które szybko nawiązały łączność i zlokalizowały źródło zakłóceń sygnału GPS. Następnie, postępując zgodnie z ustalonymi wcześniej rules of engagement (zasadami użycia siły) wprowadzonymi do oprogramowania bomby ustaliły, że źródło zakłóceń sygnału GPS nie jest priorytetowym celem. CSDB samodzielnie wykryły i ustaliły dwa kolejne, ważniejsze cele.

Niestety wskutek błędu w oprogramowaniu układ naprowadzania nie otrzymał właściwych koordynat i bomby spadły nie tam, gdzie trzeba. Pomimo tego błędu AFRL mówi o dużym sukcesie i ważnym kroku na drodze w kierunku stworzenia systemów Networked Collaborative Weapon. Na najbliższe tygodnie zaplanowano dwa kolejne testy, w których jednocześnie zrzucane mają zostać cztery CSDB.Złota Orda

Użyte w teście CSDB wykorzystują nowe łącze danych integrujące systemy uzbrojenia, nazwane Golden Horde (Złota Orda). Głównym celem programu jest rozwój zaawansowanych zdolności sieciowego, zespołowego i autonomicznego (NCA – networked, collaborative, autonomous) działania systemów uzbrojenia, mających dokonać rewolucji w sposobach atakowania przeciwnika przez siły powietrzne.

Systemy NCA mają w czasie rzeczywistym obserwować i reagować na dynamiczną sytuację na polu walki, zwiększając tym samym efektywność misji prowadzonych w pętli decyzyjnej wroga. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że Amerykanie zaczynają zastępować termin „pola walki” pojęciem „przestrzeni walki”, lepiej oddającym rosnącą złożoność współczesnych operacji militarnych.

W przypadku masowego wykorzystania broń NCA ma skutecznie dzielić się informacjami i współpracować w celu przełamania obrony przeciwnika. Wśród nowych możliwości oferowanych przez NCA są: system naprowadzania na źródło sygnału zakłócającego GPS zbierający jednocześnie informacje o przestrzeni walki, cyfrowa łączność radiowa i algorytmy współpracy, umożliwiające działanie w roju.

Algorytmy współpracy wykorzystują dynamiczne podejście nawiązujące do reguł futbolu amerykańskiego, a konkretnie zagrywek ofensywnych opartych na graczu rozgrywającym (quarterback; zobacz też: US Army opracowuje system dowodzenia wykorzystujący SI). W tym przypadku gra to zespół ustalonych zachowań grup broni i rojów aktywowanych i dezaktywowanych, gdy zostaną spełnione określone warunki.

Tym samym systemy NCA są półautonomiczne, przestrzegają z góry określonych zasad użycia siły i działają w oparciu o wcześniej zatwierdzone listy zachowań. Takie podejście jest odpowiedzią na opublikowaną w listopadzie 2019 roku przez amerykańską Radę Innowacji Departamentu Obrony (DIB) propozycję norm etycznych dotyczących wojskowego wykorzystania sztucznej inteligencji.Golden Horde to jeden z trzech awangardowych projektów realizowanych przez AFRL w ramach Air Force 2030 Science and Technology Strategy. Dwa pozostałe to budowa satelity nawigacyjnego nowej generacji NTS-3 i sztucznej inteligencji dla bezzałogowców Skyborg.

Spice

Złota Orda idzie szlakiem wytyczonym przez Izraelczyków. W czerwcu 2019 roku Rafael ogłosił wprowadzenie elementów sztucznej inteligencji do systemu naprowadzania bomby szybującej Spice 250. Podobnie jak CSDB, Spice 250 jest zdolny do rozpoznawania celów i rozróżniania obiektów, a docelowo – ich kategoryzowania i samodzielnego wyboru celu zastępczego w sytuacji, gdy główny cel zostanie zniszczony lub nie będzie możliwości porażenia go.

Cztery bomby Spice 250 na belce Smart Quad Rack.
(Rafael)

W przypadku CSDB nie mówi się jednak o montażu Smart Quad Rack (SQR) lub analogicznego systemu z łączem danych, który ma umożliwić proces deep learning. Ujmując rzecz najprościej: za pośrednictwem SQR samouczące się oprogramowanie będzie wykorzystywać dane z wcześniejszych ataków w celu opracowania lepszych metod przełamywania obrony przeciwnika przez Spice 250.

Kolejnym podobnym, chociaż znacznie konkretniej ukierunkowanym programem jest europejski SEAD (suppression of enemy air defenses) Swarm. Zakłada on wykorzystanie kombinacji bezzałogowców walki radioelektronicznej i amunicji krążącej. Te pierwsze mają zakłócać pracę radarów i łączność przeciwnika, drugie – niszczyć stanowiska obrony przeciwlotniczej.

Zobacz też: Brytyjczyk zasiądzie za sterami Air Force One

(afresearchlab.com)

US Air Force