ESCO Marine z Teksasu zajmie się złomowaniem wycofanego ze służby lotniskowca typu Forrestal, USS Saratoga. Za złomowanie okrętu Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych zapłaciła jednego centa, najmniejszą możliwą sumę. Tym samym latem bieżącego roku wycofana jednostka uda się w swoją ostatnią podróż. Do Brownsville w Teksasie popłynie z obecnego miejsca, w którym przebywa, czyli Naval Station Newport w stanie Rhode Island.

USS Saratoga jest drugim z trzech lotniskowców przeznaczonych na żyletki. Wcześniej jego los podzielił USS Forrestal (CV-59). Kolejnym okrętem będzie USS Constellation (CV-64), którego rozbiórką prawdopodobnie zajmie się International Shipbreaking Ltd.

Lotniskowiec USS Saratoga (CV-60) zwodowano w październiku 1955 roku. Pół roku później okręt wszedł do służby w US Navy. Stał się wówczas pierwszym amerykańskim lotniskowcem używającym kotłów o wysokim ciśnieniu. Pełnił służbę na Morzu Śródziemnym, ale zaliczył również epizod w wojnie wietnamskiej i pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej. Okręt wycofano ze służby 20 sierpnia 1994 roku. Początkowo starano się przekształcić jednostkę w muzeum, co ostatecznie się nie udało i dowództwo US Navy sprzedało okręt na złom.

(navytimes.com)