Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych poinformował, że wczoraj udało się zlokalizować transporter opancerzony AAV, który zatonął 30 lipca podczas ćwiczeń u wybrzeży Kalifornii. Wrak spoczywa na głębokości 117 metrów, półtora kilometra od wyspy San Clemente.

Do wypadku doszło około godziny 17.45 czasu lokalnego, gdy pojazd wracał na okręt desantowy dok USS Somerset (LPD 25) typu San Antonio po przeprowadzeniu desantu ćwiczebnego na San Clemente w składzie 15. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej. Załoga zdołała poinformować, że transporter nabiera wody. Według oficjalnych informacji wóz poszedł na dno bardzo szybko.

W chwili zdarzenia w transporterze znajdowało się piętnastu marines i jeden marynarz. Początkowo zdołało się uratować osiem osób, ale po dotarciu na USS Somerset jeden z nich, 20-letni kapral Guillermo S. Perez, zmarł. Dwóch ocalałych jest w stanie krytycznym. Ośmiu marines początkowo uznawano za zaginionych, ale obecnie przyjmuje się już, że wszyscy zginęli. Ofiary miały od 18 do 23 lat.

Wrak transportera został odnaleziony przez zdalnie sterowany pojazd podwodny Sibitzky opuszczony ze statku zaopatrzeniowo-ratowniczego HOS Dominator. System kamer ukazał też ciała żołnierzy we wnętrzu. Marynarka wojenna podała w komunikacie prasowym, że podejmie wszystkie możliwe środki, aby jak najszybciej wydobyć ciała marines i podnieść pojazd. Sprzęt niezbędny do przeprowadzenia operacji wydobycia transportera ma pojawić się na miejscu do końca tygodnia.

HOS Dominator
(US Navy / Paul Lampley)

Dowódca US Marine Corps, generał David Berger, poinformował o zawieszeniu wszystkich ćwiczeń w wodzie z udziałem transporterów opancerzonych AAV (ćwiczenia na lądzie mogą trwać bez zakłóceń) do czasu wyjaśnienia przyczyny dostania się wody do kadłuba. Będzie to możliwe dopiero po podniesieniu wozu z dna morskiego, przesłuchaniu bezpośrednich świadków zdarzenia i odczytaniu zapisu komunikacji radiowej, jeśli takowy istnieje.

Był to najtragiczniejszy wypadek w szeregach USMC od czasu zderzenia dwóch śmigłowców CH-53E w styczniu 2016 roku. Poniosło wówczas śmierć wszystkich dwunastu członków załóg obu maszyn. Do innego wypadku z udziałem AAV7 doszło 13 września 2017 roku w Camp Pendleton w Kalifornii. Wówczas w pożarze transportera opancerzonego US Marine Corps rany odniosło czternastu żołnierzy piechoty morskiej i jeden marynarz.

Zobacz też: US Marine Corps zakazuje używania flagi Konfederacji

(marinecorpstimes.com, janes.com)

US Navy / Photographer's Mate Airman Steven Scott Smith