Prezydent Zimbabwe Emmerson Mnangagwa podjął decyzję o wyprowadzeniu żołnierzy na ulice miast Harare, Bulawayo i Kwekwe. Od 15 do 18 czerwca miasta były zamknięte i pozostawały całkowicie pod kontrolą wojska. W poniedziałek 15 czerwca pracownicy sektora publicznego otrzymali mniejsze pensje w związku z pogłębieniem kryzysu wywołanym pandemią COVID-19. Rząd obawiał się wybuchu zamieszek.

Wielu mieszkańców podejrzewało, że pojawienie się żołnierzy na ulicach może oznaczać wojskowy zamach stanu. Już wcześniej pojawiały się pogłoski o niezadowoleniu wśród oficerów, jednak były szybko dementowane przez przedstawicieli sztabu generalnego i ministra spraw wewnętrznych Kazembego Raymonda Kazembego. Rząd obawiał się jednak strajku generalnego i walk na ulicach.

Rzecznik prezydenta George Charamba powiedział, że „prezydent zadecydował w zeszłym tygodniu o przedłużeniu zamknięcia na podstawie danych i zagrożeń nieprzedstawionych uprzednio opinii publicznej”. Równie enigmatycznie wypowiadał się minister Kazembe. Podczas wystąpienia w parlamencie określił on przyczyny przedłużenia lockdownu jako tajne dane wywiadowcze.

– Te sprawy z natury są bardzo wrażliwe – przekonywał. – Udzieliłem opinii publicznej wystarczających wyjaśnień.

Wśród ludności zaczęły jednak krążyć inne plotki: o grupach umundurowanych żołnierzy napadających cywilów i rabujących sklepy. Sztab generalny zdementował zarówno te informacje, jak i pogłoski o redukcji żołdu, która miała być przyczyną niepokojów. Co więcej, minister finansów Mthuli Ncube ogłosił plan 50-procentowych podwyżek dla służby cywilnej w związku z pandemią COVID-19. Gospodarka Zimbabwe znajduje się jednak w tragicznym stanie, a ekonomiści szacują, że z powodu epidemii skurczy się o kolejne 10%.

Pielęgniarki z największego szpitala w kraju – Parirenyatwa Hospital w Harare – przeprowadziły 17 czerwca akcję protestacyjną. Pomniejszone wynagrodzenia w połączeniu z galopującą inflacją sprawiają, że pensje nie wystarczą do przeżycia do końca tygodnia. Zimbabwejski Kongres Związków Zawodowych (ZCTU) wezwał do zerwania z pasożytniczym systemem i uzdrowienia gospodarki.

Zobacz też: Zimbabwe: Rosyjskie samoloty zamiast chińskich

(thezimbabwemail.com, 263chat.com)

Dariusmutamba, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International