Badania DNA pozwoliły zidentyfikować ciała dziewięćdziesięciu argentyńskich żołnierzy poległych w czasie wojny o Falklandy. Dzięki temu ich rodziny mogły w końcu dowiedzieć się, gdzie leżą ich krewni. W identyfikację byli zaangażowani naukowcy z Wielkiej Brytanii, Argentyny i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Do tej pory 121 argentyńskich żołnierzy było niezidentyfikowanych. Wszyscy zostali pochowani na wydzielonym cmentarzu, a groby opatrzono tablicami z napisem: „Argentyński żołnierz znany tylko Bogu”. Niektóre argentyńskie matki, które miały okazję odwiedzić cmentarz, całowały każdy grób, aby mieć pewność, że wśród nich był ten, w którym leży ich syn. Teraz większość poległych została zidentyfikowana.

W poniedziałek 26 marca ponad dwustu członków rodzin poległych poleciało na Falklandy, skąd zostali autokarami przewiezieni na cmentarz. Na miejscu mszę odprawili biskup pomocniczy Buenos Aires Enrique Eguía Seguí oraz katolicki i anglikański ksiądz z Falklandów. Następnie na odpowiednich grobach umieszczono tablice z informacjami o poległych. W czasie uroczystości nie prezentowano flagi żadnego państwa.

Zobacz też: Argentyna zamierza kontynuować spór o Falklandy

(theguardian.com)

Chris Pearson, Creative Commons Attribution 2.0 Generic