Amerykańska Agencja Departamentu Obrony do spraw Współpracy w Sferze Bezpieczeństwa (DSCA) poinformowała o wyrażeniu przez Departament Stanu zgody na potencjalną zagraniczną sprzedaż wojskową czterech śmigłowców AH-1Z Republice Czeskiej. Wraz z wiropłatami czeskie lotnictwo wojskowe otrzyma pakiet logistyczny, w tym szkoleniowy, i części zamienne. Wartość transakcji może sięgnąć 205 milionów dolarów (około 785 milionów złotych).

Waszyngton zgodził się również na potencjalny eksport dwunastu śmigłowców UH-60M Black Hawk w konfiguracji, którą pokazywano podczas salonu lotniczego Farnborough Airshow w 2016 roku. W tym przypadku wartość umowy wyniesie około 800 milionów dolarów. Pakiet logistyczny i części zamienne również będą zapewnione, tak jak w przypadku AH-1Z.

W 2017 roku Praga wnioskowała również o możliwość pozyskania dwunastu śmigłowców wielozadaniowych Bell UH-1Y Venom. Amerykański Departament Stanu wyraził aprobatę w październiku 2017 roku, a wartość umowy oszacowano wówczas na 575 milionów dolarów. Później Czesi pytali o możliwość zakupu czterech śmigłowców uderzeniowych Bell AH-1Z Viper uzbrojonych w czternaście pocisków AGM-114 Hellfire i działka M197 kalibru 20 milimetrów.

W listopadzie 2017 roku w przetargu na dwanaście śmigłowców wielozadaniowych dla czeskich sił zbrojnych wybór zawężono do Bella UH-1Y i Leonardo AW139M. W lutym 2018 roku wstrzymano postępowanie przetargowe, zaś dwa miesiące później minister obrony Karla Šlechtová poinformowała, że Czechy kupią dwanaście śmigłowców wielozadaniowych bez przeprowadzenia publicznego przetargu. Wiropłaty staną się następcami Mi-24.

Zobacz też: Czechy rozpoczynają przetarg na bojowe wozy piechoty

(janes.com, flightglobal.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Rebekah Adler