Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż używanych samolotów wielozadaniowych F/A-18A/B Hornet przez Australię do Kanady. Zgoda Stanów Zjednoczonych była konieczna, ponieważ transakcja dotyczy amerykańskiego uzbrojenia.

Kanada kupiła od Australii dwadzieścia pięć używanych myśliwców jako rozwiązanie tymczasowe do czasu rozstrzygnięcia postępowania w sprawie zakupu całkowicie nowego myśliwca, który zastąpi w służbie kanadyjskie Hornety. Zakup australijskich samolotów był konieczny z powodu kanadyjskich zobowiązań do uczestnictwa w systemie obrony powietrznej Ameryki Północnej i uczestnictwa w misjach ekspedycyjnych NATO. Malejąca sprawność techniczna kanadyjskich F/A-18 (oznaczenie lokalne CF-188) nie daje gwarancji należytego wypełniania obu zadań.

Negocjacje między Australią i Kanadą są w końcowej fazie, a amerykańska zgoda powinna umożliwić ich zakończenie do końca roku. Jeśli taki harmonogram zostanie utrzymany, dostawy powinny się rozpocząć latem przyszłego roku. Pierwotnie Kanada planowała kupić osiemnaście samolotów, ale ostatecznie ich liczbę zwiększono do dwudziestu pięciu, z tym że siedem dodatkowych będzie przeznaczonych na części zamienne.

Zobacz też: Kanada utrudni F/A-18 i F-35 udział w konkursie na myśliwiec?

(forecastinternational.com, defense-aerospace.com)

CPL Jessica de Rouw / Commonwealth of Australia, Department of Defence