Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Łotwie czterech śmigłowców UH-60M Black Hawk za około 200 milionów dolarów. W skład kontraktu wejdą też pakiety: części zamiennych i logistyczny.

Amerykańska Agencja Departamentu Obrony do spraw Współpracy w Sferze Bezpieczeństwa przesłała 3 sierpnia wymagane dokumenty do Kongresu, który w ciągu trzydziestu dni ma się wypowiedzieć w sprawie sprzedaży Black Hawków.

Prawdopodobnie będzie to tylko formalność. Departament Stanu wyraźnie wskazał, że dostawa doprowadzi do wzmocnienia łotewskiego lotnictwa wojskowego i zapewni bardziej skuteczną współprace z innym państwami członkowskimi NATO.

Rząd Łotwy zwrócił się o sprzedaż czterech śmigłowców transportowych UH-60M Black Hawk w standardowej konfiguracji USG (United States Government), jak dla amerykańskich sił zbrojnych. Ryga pozyska do tego wyposażenie dodatkowe dostarczone przez użytkownika, w tym 10 silników 1T700-GE-701D, 10 układów nawigacji satelitarnej i bezwładnościowej, stację planowania misji, 10 radiostacji AN/ARC-231, 5 układów identyfikacji swój–obcy AN/APX-123, 5 radarów do śledzenia celów w podczerwieni (Talon Forward Looking Infrared Radar).

Poza tym Łotysze odbiorą 5 radiostacji AN/ARC-220 i 20 urządzeń noktowizyjnych AN/AVS-6 montowanych na hełmach. Waszyngton dostarczy pakiet części zamiennych, dokumentację techniczną oraz materiały szkoleniowe dla pilotów i personelu naziemnego.

Głównymi kontrahentami będą zakłady Sikorsky Aircraft Company w Stratfordzie w stanie Connecticut i General Electric Aviation Company (GEAC) w Lynn w stanie Massachusetts. Nie ma obecnie żadnych informacje w sprawie potencjalnych umów offsetowych związanych ze sprzedażą Black Hawków.

Zobacz też: Drugi etap łotewskiego przetargu na pojazdy opancerzone

(dsca.mil)

US Marine Corps / Sgt. Christopher Q. Stone, 26th MEU Combat Camera