Amerykańska agencja współpracy obronnej poinformowała, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraził zgodę na integrację pocisków antyradiolokacyjnych AGM-88E AARGM z niemieckimi samolotami Tornado. Wyrażono również zgodę na sprzedaż do Niemiec dziewięćdziesięciu jeden pocisków bojowych i ośmiu pocisków szkolnych za łączną sumę około 122 milionów dolarów.

Wydanie zgody było właściwie przesądzone już od marca, kiedy to Dowództwo Morskich Systemów Lotniczych (US Naval Air Systems Command) zawarło ze spółką Techsystems Operations kontrakt na stworzenie oprogramowania do obsługi pocisków AARGM na niemieckich Tornadach. Ta umowa jest realizowana w ramach procedury Foreign Military Sales.

AGM-88E zastąpią w arsenale Luftwaffe starsze pociski AGM-88B/C HARM. AARGM bazuje na pociskach HARM, wykorzystując część ich elementów w połączeniu z nowymi podzespołami. Niemcy kupiły pierwsze AGM-88 w 1988 roku. Nie przedstawiono harmonogramu czasowego prac związanych z integracją, ale już jakiś czas temu Niemcy zawarli integrację nowego uzbrojenia w ramach modernizacji Tornad ASSTA 4.2, więc można się spodziewać wejścia AGM-88E do niemieckiej służby około 2023 roku.

Zobacz też: Koniec włoskich testów operacyjnych AARGM

(janes.com)

Maciej Hypś, konflikty.pl