Koninklijke Marine poinformowała, że resurs Hr. Ms. Zeeleeuw (S 803), okrętu podwodnego z napędem dieslowsko-elektrycznym typu Walrus, został wydłużony na kolejne dziesięć lat. Drugi okręt typoszeregu jest pierwszym, który został poddany modernizacji.

Program modernizacji konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Walrus opracowało biuro projektowe Nevesbu. Prace połączono z ogólnym odświeżeniem podsystemów i kadłuba, co zaowocowało wydłużeniem trwałości okrętów, które do tej pory ani raz nie przechodziły poważnej modernizacji. W przypadku Zeeleeuwa oznacza to prawie dwudziestopięcioletnią służbę bez unowocześnienia.

Program modernizacji zapoczątkowano w maju 2013 roku. Prace zakładały przede wszystkim wymianę systemu kierowania ogniem, przystosowanie Zeeleeuwa do przenoszenia i odpalania torped Mk 48 Mod 7, instalacje wielofunkcyjnych konsoli roboczych przedziału dowodzenia. Ponadto zamontowano wydajniejsze moduły łączności satelitarnej SHF (Super High Frequency), które pracują na falach centymetrowych. Dzięki temu załoga okrętu uzyska możliwość lepszej wymiany danych oraz kontaktu z jednostkami nawodnymi i podwodnymi rodzimej marynarki wojennej i państw sojuszniczych. Klasyczny peryskop zastąpiono zaś masztem optoelektronicznym.

Założeniem programu modernizacji holenderskich Walrusów jest wydłużenie trwałości użytkowej okrętów o dziesięć lat. Pierwszy z nich zakończy służbę w linii w 2025 roku, wszystkie zaś zostaną wycofane z użycia do 2029 roku. Zastąpią je okręty nowego typu. Holenderskie ministerstwo obrony snuje plany sprzedaży wysłużonych jednostek do krajów trzecich, co zależeć będzie od stanu technicznego okrętów.

(navyrecognition.com; fot. Koninklijke Marine, domena publiczna)

Koninklijke Marine