Zjednoczone Emiraty Arabskie zamówiły kolejne osiemset sztuk pojazdów opancerzonych NIMR, które w przyszłości wejdą w skład sił zbrojnych. To nie koniec zakupów aktywnych na rynku zbrojeniowym Arabów. W nieodległej przyszłości na wyposażenie wojska wejdą karabinki CAR-816, które są wzorowane na M16.

Pojazdy opancerzone NIMR są produkowane przez zakłady Bin Jabr we współpracy z montownią zlokalizowaną w Jordanii. Jednak geneza ich budowy jest o wiele bardziej ciekawa. Swój początek znalazły w Rosji, gdzie budowaniem prototypu zajęło się rosyjskie przedsiębiorstwo GAZ. Arabowie zdecydowali się na finansowanie projektu, ale sami nie podjęli ryzyka konstrukcji. Efektem podjętych prac był GAZ-2330 Tigr.

Pokazano go po raz pierwszy na targach IDEX w Abu Zabi w 2000 roku. Potem współpraca na linii Rosja-ZEA zakończyła się i każda ze stron zdecydowała się na osobne prace rozwojowe. Znacznie lepiej poszło Arabom, którzy, w przeciwieństwie do Rosjan, wypromowali swój produkt.

Pojazdy nazywane są „Arabskimi Hummerami” ze względu na sposób zaprojektowania, który pozwala dobrze radzić sobie z wysoką temperaturą (55 stopni Celsjusza), nadmierną ilością piasku i kurzu. Takie właściwości użytkowe spowodowały szerokie zastosowanie konstrukcją na Bliskim Wschodzie.
W ciągu ostatnich dwóch lat siły zbrojne ZEA zakupiły tysiąc dwieście sztuk tych maszyn w różnych wersjach. Większość z nich jest obecnie w eksploatacji. Do grona jego użytkowników należą również Liban oraz Algieria. Natomiast Libia dokonała oceny maszyn oraz w ostatnim czasie otrzymała dostawę czterdziestu dziewięciu pojazdów.

Pierwsza opancerzona wersja została upubliczniona w 2005 roku. Wtedy też zmieniono oznaczenie na NIMR II. Pojazd doczekał się kilku wersji. Pierwszą, a zarazem podstawową jest dwuosiowy Stadion Wagon 4×4. Maszyna, która sama waży 4,4 tony, może przewozić ładunek o masie 1,5 tony (lub żołnierzy w liczbie ośmiu). Wyposażony jest zdalnie sterowaną wieżę, na której zamontowany jest karabin maszynowy kalibru 12.7 mm. Prędkość maksymalna pojazdu wynosi 140 km/h na asfaltowych drogach. Ta wersja kosztuje około osiemdziesiąt dwa tysiące dolarów za sztukę.

Większa wersja pojazdu opancerzonego, Nimr 6×6, posiada jedną oś podwójną oraz drugą pojedynczą kierowaną. Zaprojektowana została głównie w celu przewożenia ładunku. Masa własna tego wozu wynosi 9,8 tony. Natomiast całkowita uległa wzrostowi do 13 ton. Pojazd zdolny jest również do przewożenia do dwunastu osób.

Istnieje również wiele innych wariantów. Warte uwagi są jeszcze dwa. Pierwszym z nich jest pojazd w wersji przeciwlotniczej uzbrojony w francuski system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu. Posiada cztery pociski gotowe do natychmiastowego użycia, a następne cztery czekają w rezerwie. Natomiast wersja przeciwczołgowa wyposażona jest w przeciwpancerny pociski kierowane (ATGM) drugiej generacji Milan, które zostały opracowany przez francusko-niemieckie konsorcjum Euromissile Wszystkie pojazdy typu NIMR są przygotowane do użycia różnorodnych zestawów pancerza, które zapewnią różne poziomy ochrony przed pociskami i minami.

(strategypage.com)