Zjednoczone Emiraty Arabskie zdecydowały się otworzyć kolejną bazę wojskową w Rogu Afryki. Strategiczne położenie placówki w Somalilandzie ma umożliwić skuteczniejsze działanie w Jemenie oraz rozbudowę wpływów we wschodniej Afryce.

Kontrakt dotyczący dzierżawy morsko-lotniczej bazy wojskowej w somalilandzkim porcie Berbera ma obejmować okres dwudziestu pięciu lat z możliwością jego przedłużenia. Rozwój współpracy z bogatymi krajami Zatoki Perskiej może przyczynić się do unowocześnienia stosowanego sprzętu oraz poprawę jakości wojsk krajów Rogu Afryki.

W zeszłym roku Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały podobny kontrakt z rządem Erytrei. Wydzierżawiono wówczas bazę ulokowaną w porcie w Assabie. Stacjonujący w niej żołnierze w dużej mierze zajmowali się koordynowaniem operacji przeprowadzanych przez żołnierzy Emiratów na terenie Jemenu.

Rosnące wpływy Abu Zabi w regionie mogą stanowić przeciwwagę dla coraz silniejszej obecności Chin we wschodniej Afryce. Państwo Środka ma mocną pozycję w regionie Zatoki Adeńskiej dzięki kontroli bazy morskiej w Dżibuti.

(en.rfi.fr; US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Nathan Schaeffer)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Nathan Schaeffer