Według portalu Army Recognition Zjednoczone Emiraty Arabskie prowadzą testy bojowe transporterów opancerzonych Patria AMV w Jemenie. Umowie na sprzedaż fińskich pojazdów arabskiemu państwu od początku towarzyszyły liczne kontrowersje.

Według ostatnich doniesień w Jemenie mają być testowane AMV z wieżami bojowych wozów piechoty BMP-3. Pojazd w takiej konfiguracji został po raz pierwszy zaprezentowany w lutym 2007 na targach IDEX. Silne uzbrojenie BMP-3 zdobyło duże uznanie wojsk lądowych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rosyjska wieża była także integrowana z tureckim transporterem opancerzonym Otokar Rabdan. Do tej pory nie ma żadnych informacji o przyjęciu któregoś z tych pojazdów na uzbrojenie.

Nie są to pierwsze doniesienia o bojowym użyciu AMV w Jemenie przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Army Recognition podało podobne informacje w grudniu ubiegłego roku; dotyczyły one wersji uzbrojonej w zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra. Transportery miały operować na zachodnim wybrzeżu Jemenu i otrzymać dodatkowe ekrany listwowe.

Zjednoczone Emiraty Arabskie zamówiły pierwszą partię AMV w styczniu 2016 roku. Szczegóły kontraktu są niejawne, wiadomo jednak, iż część pojazdów miała otrzymać wieże BMP-3, a inne ukończono w wariancie moździerza samobieżnego Nemo. Według części źródeł całość zamówienia miała obejmować 40 kadłubów AMV z opcją na 50 następnych.

Zobacz też: ZEA straciły myśliwiec nad Jemenem

(armyrecognition.com)

MKFI, domena publiczna