Zjednoczone Emiraty Arabskie przekazały Mauretanii używany samolot transportowy CN235. Przejęcie samolotu odbyło się w międzynarodowym porcie lotniczym w stolicy Mauretanii – Nawakszucie.

Samolot będzie wykorzystywany do zadań transportowych, rozpoznawczych i poszukiwawczo-ratowniczych. W ceremonii przekazania maszyny wzięli udział najwyżsi przedstawiciele mauretańskich sił zbrojnych i delegacja przedstawicieli sił powietrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Przekazanie samolotu odbyło się w ramach współpracy wojskowej obu państw.

Samolot CN235M-110 został kupiony przez Zjednoczone Emiraty Arabskie od Indonezji w latach dziewięćdziesiątych. Łącznie pozyskano siedem takich maszyn, z których lata jeszcze sześć. Wkrótce wszystkie zostaną wycofane ze służby w Emiratach i zastąpione przez C295.

Siły powietrzne Mauretanii posiadają niewielkie siły transportowe, więc nowy samolot będzie znaczącym wzmocnieniem ich potencjału. Składają się na nie dwie Cessny 208, jeden BT-67, jeden PC-6, jeden Y-12, jedna Cessna 441 i jeden C-212MP. Część z tych samolotów jest wykorzystywana również do realizacji zadań patrolowych i rozpoznawczych.

Zobacz też: Burkina Faso odebrało pojazdy opancerzone

(defenceweb.co.za)

Andrew Thomas, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic