W czasie trwających targów lotniczych Dubai Airshow przedstawiciel sił powietrznych państwa gospodarza poinformował o planach zakupu dwóch dodatkowych samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia GlobalEye za sumę około miliarda dolarów. Saab poinformował, że żaden kontrakt jeszcze nie został zawarty i teraz dopiero rozpoczną się negocjacje między obiema stronami.

Jeśli plany zostaną zrealizowane, Zjednoczone Emiraty Arabskie będą dysponowały flotą pięciu samolotów GlobalEye. Pierwsze zamówienie obejmowało dwie sztuki, a drugie – jedną. W czasie targów po raz pierwszy zaprezentowano samolot dostarczony w ramach drugiej umowy. GlobalEye zbudowany na bazie Bombardiera Global 6000 przyleciał 14 listopada do Dubaju z Linköping z międzylądowaniem na Krecie. Jest to trzeci egzemplarz produkcyjny.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są pierwszym nabywcą tych samolotów. Pierwsza umowa została ogłoszona na targach w Dubaju w 2015 roku i dotyczyła dwóch samolotów z opcją na kolejny. W 2017 roku zawarto umowę, która w sprawie wykorzystania owej opcji i dostawy trzeciego samolotu. Pierwsza maszyna ma zostać przekazana emirackim siłom powietrznym do kwietnia 2020 roku.

– Uznaliśmy za właściwe, aby pierwszej prezentacji samolotu na targach dokonać właśnie na Dubai Airshow – powiedział wiceprezes Saaba Lars Tossman. – Upływają właśnie cztery lata od momentu, gdy Saab został wybrany spośród wielu silnych konkurentów na dostawcę samolotów dla ZEA, i chcieliśmy to uczcić poprzez pokazanie samolotu w kraju odbiorcy.

GlobalEye pozostanie w Dubaju do 21 listopada, a następnie wróci do Szwecji na dalszą część testów i prac rozwojowych. Pierwszy lot GlobalEye’a odbył się w marcu 2018 roku.

Zobacz też: Oblot pierwszego brazylijskiego Gripena E

(key.aero)

Saab