W środę 25 kwietnia w Berlinie rozpoczynają się międzynarodowe targi lotnicze ILA 2018. Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Krajem partnerskim tej edycji jest Francja.

Szczególnym znakiem niemiecko-francuskiego partnerstwa ma być wspólny przylot na targi szefowych resortów obrony obu państw – Ursuli von der Leyen i Florence Parly – na pokładzie samolotu transportowego Airbus A400M. Ponadto zostanie zaprezentowana makieta nowego samolotu bezzałogowego EUROMALE. Spodziewane jest także podpisanie kilku listów intencyjnych w sprawie wspólnych projektów zbrojeniowych i zakupów uzbrojenia.

Tegoroczna reprezentacja koncernów zbrojeniowych będzie szczególnie silna w związku z licznymi niemieckimi programami lotniczymi. Berlin poszukuje następców Tornad, CH-53G, a w dalszej kolejności także UH-1 i Lynxów. Do tego należy dodać pomysł wspólnego morskiego samolotu rozpoznawczego dla Niemiec i Francji. Ponadto znane są problemy z A400M. Koncerny widzą więc dla siebie szansę na zarobienie dużych pieniędzy. Dlatego wśród wojskowych maszyn na ILA będzie można zobaczyć między innymi F-35A, CH-53K, Rafale’a, Gripena, C-130J, Kawasaki P-1, Boeinga P-8A czy CH-47.

Łącznie na targach będzie wystawionych 200 samolotów wojskowych i cywilnych. Na powierzchni 50 tysięcy metrów kwadratowych w halach i pawilonach wystawi się 1100 przedsiębiorstw z czterdziestu jeden państw.

Zobacz też: ILA 2016. Niemiecka solidność

(ila-berlin.de)

ILA