Rozpoczęła się zbiórka crowdfundingowa, której celem jest zebranie pieniędzy na wydobycie bombowca Avro Lancaster NF920 „Easy Elsie” z miejsca jego awaryjnego lądowania. Bombowiec należał do 617. Eskadry RAF-u – słynnych niszczycieli tam.

Bombowiec spoczywa w bagnistym terenie niedaleko miejscowości Porjus w Szwecji. Załoga wylądowała tam awaryjnie 29 października 1944 roku po locie bojowym w ramach operacji „Obviate”, której celem było zbombardowanie niemieckiego pancernika Tirpitz (bliźniaka Bismarcka). Samolot został wielokrotnie trafiony przez artylerię przeciwlotniczą. Nikt z załogi nie odniósł poważniejszych obrażeń, ale samolot nie nadawał się do dalszego użytku i został pozostawiony na miejscu lądowania.

Jest to prawdopodobnie ostatni istniejący Lancaster ze słynnej eskadry. Przez kilka dekad wrak solidnie ucierpiał od wojny, czasu, wandali i łowców pamiątek.

Większość funduszy będzie pochodziła ze środków własnych inicjatorów przedsięwzięcia, ale ponieważ ze względu na trudne położenie wraku większość jego elementów będzie musiała być przetransportowana śmigłowcami, organizatorzy zbiorki chcieliby zebrać przynajmniej kolejne 5000 funtów. Zbiórkę organizuje Richard Woods, który ma na koncie między innymi odrestaurowanie Avro Shackletona i Glostera Meteora.

Zobacz też: W Anglii powstanie pełnowymiarowy pomnik Lancastera

(aerodynamicmedia.com)

Богдан Митронов-Слоб, Creative Commons Attribution 3.0 Unported