Niemieckie ministerstwo obrony zdecydowało się na interwencyjny zakup karabinów mających zastąpić wadliwe HK G36. Wybór padł na HK417, zaprojektowany w amerykańskiej filii Heckler & Koch.

W myśl decyzji podjętej przez sekretarz stanu do spraw uzbrojenia Katrin Suder zostanie zakupionych sześćset karabinów. Równocześnie ma zostać przeprowadzony zakup takiej samej liczby ręcznych karabinów maszynowych MG4. Koszt obu transakcji ma wynieść łącznie osiemnaście milionów euro. Dostawy zostaną zrealizowane do połowy przyszłego roku. W Bundeswehrze HK417 otrzymają oznaczenie G27P.

Ciągnący się od lat skandal z G36 wybuchł z nową siłą wiosną tego roku. Ministerstwo obrony nie wyklucza poszukiwań nowego karabinku, a minister Ursula von der Leyen posunęła się nawet do stwierdzenia, że G36 nie ma przyszłości w Bundeswehrze. Ostateczne decyzje w sprawie G36 mają zostać podjęte w ciągu najbliższych miesięcy.

Wybór HK417 jest nieco zaskakujący. Przede wszystkim jest to broń strzelająca amunicją kalibru 7,62 milimetra, a nie 5,56 milimetra. Sam karabin jest już na wyposażeniu Bundeswehry pod oznaczeniem G28, jednak jest wykorzystywany przez jednostki specjalne w roli broni dla strzelców wyborowych.

(sueddeutsche.de; fot. Staff Sgt. Coltin Heller / US National Guard)

US National Guard / Staff Sgt. Coltin Heller