USAF przesunął termin rozsyłania zapytań ofertowych w programie T-X na grudzień tego roku. Ma to na celu dokładniejsze przygotowanie wymagań dla nowych samolotów szkoleniowych.

Ostateczne ustalenie wymogów dla nowych samolotów odbywa się w drodze intensywnych negocjacji ze stroną przemysłową, co zabiera więcej czasu, niż przewidywano. Spowodowało to również przesunięcie oczekiwanego terminu osiągnięcia gotowości operacyjnej przez nowe samoloty z roku 2032 na 2034, ale wstępna gotowość pozostała bez zmian i ma być osiągnięta w 2024 roku.

W ramach programu T-X ma zostać zamówionych co najmniej 350 samolotów, które zastąpią T-38. Do rywalizacji stanęły: Raytheon z Finmeccanicą (M-346), Lockheed z KAI (T-50) oraz Boeing, Saab i  Northrop Grumman, z których każda ma opracować zupełnie nowy samolot.

Tymczasem Boeing zawarł umowę na dalszą modernizację T-38, która ma obejmować cyfrowy kokpit, HUD, system symulowanego zrzutu bomb i wsparcie logistyczne, które pozwoli zachować te samoloty w służbie do 2029 roku.

(ainonline.com; fot. US Air Force / Chad Bellay)

US Air Force / Chad Bellay