31 sierpnia niemieckie przedsiębiorstwo Krauss-Maffei Wegmann po raz pierwszy opublikowało zdjęcia kadłuba kołowego transportera opancerzonego Boxer zintegrowanego z belgijskim systemem wieżowym Cockerill C3105. Pojazd w wariancie wozu wsparcia ogniowego oznaczony jest Boxer Mobile Gun System (mobilny system artyleryjski). Wieża uzbrojona jest w wysokociśnieniową armatę gwintowaną Cockerill HP kalibru 105 milimetrów.

Przedstawiciele koncernu zapewniają, że integracja była niemal bezproblemowa, gdyż Boxer to pojazd o konstrukcji modułowej z dużym potencjałem modyfikacyjnym. Niemiecka spółka sfinansowała przedsięwzięcie z własnego budżetu. Pierwsze informacje o pracach pojawiły się w kwietniu. KMW nie informuje o dalszych planach, ale naturalne wydaje się przeprowadzenie prób ogniowych jeszcze w tym roku.

Podstawowym założeniem integracji ma być przesłanie jasnej informacji potencjalnym nabywcom, a także uatrakcyjnienie Boxerów dla sił zbrojnych Australii, Niemiec, Holandii, Litwy, Słowenii i Wielkiej Brytanii.

Wieżę C3105 – należącą do rodziny Cockerill 3000 – zintegrowano już z pojazdem NGAFV, który oferowany jest przez ST Kinetics w programie czołgu lekkiego MPF. Ponadto znalazła zastosowanie na indonezyjskim czołgu lekkim Harimau. System obsługiwany jest przez dowódcę i działonowego. Producent zapewnia, że nadaje się do integracji w pojazdami o trakcji kołowej i gąsienicowej.

Armata zasilana jest za pomocą automatu ładowania z zapasem od dwunastu do szesnastu naboi. Może strzelać przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Falarick 105. Uzbrojeniem pomocniczym może być sprzężony karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra, a ponadto karabiny maszynowe kalibru 7,62 lub 12,7 milimetra albo granatnik automatyczny kalibru 40 milimetrów. Uzbrojenie główne jest w pełni stabilizowane w dwóch płaszczyznach.

Kamery na wieży zapewniają obserwację dookólną. W skład systemu kierowania ogniem wchodzi celownik działonowego i panoramiczny przyrząd obserwacyjny dowódcy. Wieża zapewnia możliwość działania trybie hunter-killer. Opancerzenie wieży zapewnia maksymalną ochronę balistyczną na poziomie 5 według NATO-wskiej normy STANAG 4569.

Zobacz też: Bundeswehra rozważa wycofanie Pumy ze służby

(armadninoviny.cz)

KMW