Jerusalem Post doniósł w poniedziałek, że Sri Lanka jest zainteresowana modernizacją Kfirów swojego lotnictwa. Jest to ciąg dalszy opery mydlanej związanej z poprawą gotowości operacyjnej lankijskich sił powietrznych. Rozmowy mają już się toczyć z przedsiębiorstwem Israel Aerospace Industries.

Nieznane są szczegóły odbywanych spotkań. Brak jest również informacji na temat zakresu planowanej modernizacji. Do tej wiadomości należy podchodzić ostrożnie z uwagi na dotychczasowe skrajnie różne pomysły wzmocnienia potencjału lotnictwa wojskowego Sri Lanki.

Przedstawiciele izraelskiego przedsiębiorstwa zarzekają się, że są gotowi na kolejne wyzwanie, po tym jak unowocześnili Kfiry latające w barwach Fuerza Aérea Colombiana, modernizując awionikę, uzbrojenie i systemy samoobrony.

Wydaje się, że lankijskie ministerstwo obrony wybiera środek zastępczy dla pozyskania nowych maszyn. Wysiłki w tym celu napotkały problemy polityczne i finansowe. Polityka stanęła na przeszkodzie w przypadku JF-17 i Tejasów. W przypadku pakistańsko-chińskiej konstrukcji podpisano nawet porozumienie, ale do finalizacji nie doszło, gdyż przeszkodziły w tym Indie. Nowe Delhi skierowało do Sri Dźajawardanapura Kotte notę dyplomatyczną dyskredytującą możliwości JF-17. Efektem było wycofanie się Sri Lanka z planowanych zakupów (zobacz: Sri Lanka: JF-17 – nie, Tejas – być może).

W lutym 2017 roku pojawiły się informacje podające w wątpliwość kupno fabrycznie nowych samolotów. Powodem był spadek budżetowych nakładów na obronę z 2,4 miliarda dolarów w 2016 roku do 1,9 miliarda w 2017 roku. Wskutek tego pozyskanie myśliwców znalazło się pod dużym znakiem zapytania.

Sri Lanka ma obecnie nóż na gardle i skazana jest na szybki wybór tanich samolotów. Stan gotowości operacyjnej tamtejszych sił powietrznych, w tym Kirów, nie jest godny pozazdroszczenia. W przypadku samolotów izraelskiej produkcji z siedmiu dostępnych aż sześć jest uziemionych. Nie lepiej jest też z MiG-ami-27.

Sri Lanka kupiła szesnaście Kfirów w latach 1995–2005. Siedem z nich utracono w czasie wojny domowej. Wykorzystywane były do działań bojowych skierowanych przeciwko bojownikom organizacji Tamilskie Tygrysy.

Zobacz też: Sri Lanka wybrała poindyjskie Su-30K?

(defenseworld.net, jpost.com)

Rehman Abubakr, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International