Amerykański rząd podpisał z Lockheedem pięcioletni kontrakt na budowę 257 śmigłowców serii H-60 Black Hawk, które zostaną dostarczone armii amerykańskiej i partnerom zagranicznym w ramach programu Foreign Military Sales. Wieloletnia umowa pozwoli zakupić śmigłowce znacznie taniej niż w wypadku zamawiania ich mniejszej ilości co rok.

Jest to już dziewiąta umowa na wieloletnie dostawy śmigłowców Black Hawk, którą Departament Obrony podpisał z Sikorskym, a później z Lockheedem. Zakupione zostaną przede wszystkim śmigłowce w wersjach UH-60M i HH-60M MEDEVAC. Potencjalna wartość umowy, jeśli zostaną wykorzystane wszystkie dodatkowe opcje, może sięgnąć 5,2 miliarda dolarów. Dokładna liczba zamawianych śmigłowców będzie ustalana każdego roku w zależności od funduszy przyznanych przez Kongres. Dostawy rozpoczną się już w październiku i potrwają do 2022 roku.

UH-60M i HH-60M to najnowsze wersje Black Hawka, który produkowany jest od 1978 roku. Mają większy udźwig i zasięg, nowoczesną cyfrową awionikę, lepsze właściwości pilotażowe, zwiększoną przeżywalność i świadomość sytuacyjną.

150 śmigłowców będzie dostarczonych Arabii Saudyjskiej. Jest to wynik podpisania wielkich kontraktów zbrojeniowych o wartości 110 miliardów dolarów w czasie wizyty Donalda Trumpa w Arabii Saudyjskiej 20 maja.

(lockheedmartin.com, defenseworld.net)

US Air Force / Airman 1st Class Chase Cannon