Spółka Javelin Joint Venture otrzymała kontrakt na produkcję 2100 pocisków w najnowszym wariancie FGM-148F. Kontrakt jest wstępem do masowej produkcji Javelinów F, zastępujących pociski FGM-148E (Block I).

FGM-148F jest wyposażony w zaawansowaną, wielozadaniową głowicę bojową będącą elementem ręcznego systemu pocisków Javelin klasy „odpal i zapomnij”. Głowica wykorzystuje ładunek kumulacyjny najnowszej generacji, zdolny do niszczenia zarówno obecnych, jak i przyszłych celów opancerzonych. Jednocześnie zastosowano stalową, odłamkową obudowę głowicy, co znacznie poprawia skuteczność działania pocisku wobec celów miękkich i pojazdów lekko opancerzonych. Pierwsze dostawy Javelinów F są planowane na początek 2020 roku i za zgodą amerykańskiego rządu będą dostępne także dla zagranicznych sojuszników.

Ponadto zapewnione zostało finansowanie dla prac nad rozwojem lekkiej jednostki odpalania i dowodzenia, a także nad pociskiem w wariancie FGM-148G, co ma zapewnić radykalną poprawę osiągów systemu, przy jednoczesnym obniżeniu jego wagi i ceny.

Javelin jest produkowany przez spółkę joint venture utworzoną przez koncerny Raytheon i Lockheed Martin. Wprowadzony do służby w 1996 roku Javelin jest wszechstronnym i precyzyjnym systemem niszczenia czołgów i innych celów, odpalanym z ramienia lub z różnych platform. Do dzisiaj wyprodukowano ponad 45 tysięcy pocisków oraz 12 tysięcy jednostek odpalania i dowodzenia.

W Iraku i Afganistanie wojska amerykańskie i koalicyjne przeprowadziły z jego użyciem 5 tysięcy udanych działań zbrojnych. Poza Stanami Zjednoczonymi Javeliny znajdują się na wyposażeniu takich państw jak Francja, Tajwan, Jordania, Katar, Turcja, Litwa, Czechy, Indonezja, Irlandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Oman, Ukraina, Gruzja, Australia, Estonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Wielka Brytania.

Zobacz też: Wkrótce produkcja licencyjna Javelinów w Indiach

(informacja prasowa)

US Army / Sgt. William Tanner