Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej zawarły umowy z Inspektoratem Uzbrojenia na dostawę amunicji dla polskich sił zbrojnych. Zakłady Metalowe Dezamet dostarczą naboje przeciwpancerne kalibru 73 milimetry do bojowego wozu piechoty BWP-1, a Mesko – amunicję kaliber 30 milimetrów do Rosomaka.

Amunicja PG-15W jest przeznaczona do głównego uzbrojenia BWP-1, czyli gładkolufowej, niskociśnieniowej armaty 2A28 Grom kaliber 73 milimetry. Pojazdy te są na wyposażeniu większości batalionów zmechanizowanych Wojsk Lądowych. Zakłady Metalowe Dezamet to jedyny producent tego typu amunicji w kraju. Zamówienie o wartości ponad 236 milionów złotych obejmuje 40 tysięcy sztuk. Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2020–2022.

Amunicja 30×173 APFSDS-T produkcji Mesko przeznaczona jest do rażenia celów opancerzonych na odległość do 4000 metrów. Znajduje zastosowanie między innymi w armatach Mk44 Bushmaster II, zamontowanych na kołowych transporterach opancerzonych Rosomak. Wartość umowy wynosi ponad 128 milionów złotych, a planowany termin dostaw przypada na lata 2019–2022.

– Celem Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest dostarczanie nowoczesnego sprzętu i wyposażenia dla polskiej armii – powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes zarządu PGZ. Cały czas rozwijamy nasze kompetencje w obszarze produkcji amunicji. Podpisane dziś umowy stanowią potwierdzenie, że nasze wyroby to nie tylko wysoka jakość i bezpieczeństwo dostaw, ale także sprostanie wymogom stawianych przez wojsko.

Asortyment Zakładów Metalowych Dezamet obejmuje różne rodzaje amunicji artyleryjskiej, moździerzowej i granatnikowej. Firma dysponuje akredytowanym laboratorium pomiarowym i badawczym. Jest laureatem nagrody Defender, przyznawanej podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. W tym roku Dezamet obchodzi jubileusz osiemdziesięciolecia istnienia.

Mesko jest największym w Polsce producentem amunicji oraz rakiet przeciwpancernych i przeciwlotniczych. Firma produkuje amunicję małokalibrową, średniokalibrową, czołgową i artyleryjską, jak również zestawy rakietowe: Grom, Piorun i Spike oraz rakiety Feniks i NLPR 70. W listopadzie 2019 roku Mesko w ramach realizacji umowy inwestycyjnej ze Skarbem Państwa otrzymała dokapitalizowanie w wysokości 400 milionów złotych na inwestycje realizowane w zakładach w Pionkach i Skarżysku-Kamiennej.

Zobacz też: Nowy polski bwp – jaki powinien być?

(Informacja prasowa)

Polska Grupa Zbrojeniowa