Podczas pokazów lotniczych w Dubaju rosyjska Federalna Służba do spraw Współpracy Wojskowo-Technicznej wydała komunikat informujący, że pierwszy etap dostawy czołgów podstawowych T-90S do Iraku dobiegł końca. Oznacza to, że spełniono wszystkie formalności dotyczące dostarczenia pierwszej partii. Obecnie obie strony omawiają procedurę i warunki dostaw drugiego etapu.

Warto zauważyć, że szef sztabu irackich wojsk lądowych, generał Osman Al-Ghanmi, już w lutym 2018 roku informował o przyjęciu dostawy trzydziestu sześciu czołgów. Później okazało się, że do kraju nad Zatoką Perską dotarła jedynie nieznaczna liczba wozów. T-90S trafiły do miasta portowego Umm Kasr 15 lutego na pokładzie frachtowca, następnie zaś przetransportowano je do Bagdadu.

Bagdad zamówił siedemdziesiąt trzy czołgi T-90S i wersji dowodzenia T-90SK w lipcu 2017 roku. Była to pierwsza rzetelna informacja, gdyż wcześniej pojawiały się jedynie przecieki. O początku dostaw rosyjskie media informowały w listopadzie 2017 roku, w styczniu zaś opublikowano materiały wideo potwierdzające załadunek czołgów na rosyjski frachtowiec. W połowie ubiegłego roku informowano też o reorganizacji brygad pancernych irackich wojsk lądowych.

Zobacz też: Irak: Ujawniono prototyp czołgu Kafil-1

(tass.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International