Atomowemu okrętowi podwodnemu typu Trafalgar, HMS Tireless (S88), odmówiono wejścia do portu morskiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na razie nie są jednak znane przyczyny takiego zachowania władz arabskiego państwa. Brytyjskie media informują, że HMS Tireless zamierzał wejść do portu w celu uzupełnienia zapasów i złożenia kurtuazyjnej wizyty w bazie marynarki wojennej. Co więcej, w planie załogi było spotkanie z członkami ich rodzin, którzy specjalnie przybyli na Bliski Wschód.

Spekuluje się, że odmowa wejścia do portu mogła być spowodowana niezadowalającym stanem technicznym okrętu. Może to mieć związek z ubiegłorocznym wyciekiem z reaktora. Przyczyna na pewno nie była błaha, oba państwa umówiły się bowiem, że wizyta będzie swojego rodzaju przystankiem podczas wielomiesięcznej misji okrętu.

W konsekwencji HMS Tireless przez tydzień przybywał na międzynarodowych wodach. W tym czasie oczekiwano na decyzję władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Straciwszy wiarę w pozytywne rozwiązanie zaistniałej sytuacji, dowódca zdecydował o rejsie w kierunku indyjskiego portu Goa.

(bbc.com)