Dziennik Lusaka Times poinformował, że zambijskie lotnictwo wojskowe otrzyma niebawem dwa samoloty transportowe C-27J Spartan. Wiadomość u kupnie transportowców potwierdził generał David Muma, zastępca głównodowodzącego sił powietrznych Zambii, podczas tegorocznego balu w bazie lotniczej w Livingstone. Samoloty trafią do odbiorcy już w pierwszym kwartale 2018 roku.

Pierwsze informacje o zamówieniu Spartanów przez zambijskie siły powietrzne pojawiły się w grudniu 2014 roku. Koncern Leonardo, wówczas funkcjonujący jeszcze pod szyldem Alenia Aermacchi, wspomniał o sprzedaży dwóch maszyn do afrykańskiego kraju, ale zasłonił się tajemnicą handlową i zażądaniem klienta o zachowaniu jego anonimowości.

Tajemnica nie uchowała się jednak zbyt długo za sprawą dowódcy zambijskich sił powietrznych, generała brygady Jabesa Zulu. Oświadczył on, że C-27J był jednym z wielu nowych typów samolotów, które Lusaka zamierzała nabyć.

Nowe samoloty transportowe mają być wzmocnieniem potencjału wojskowego lotnictwa transportowego, które jest w niezbyt zadowalającym stanie. Ma także pomóc w przerzucaniu żołnierzy poza granice kraju, na przykład w celu realizacji zobowiązań wynikających z operacji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Obecnie Zambia dysponuje pięcioma Dornierami Do 28, dwoma chińskimi Xi’anami Ma60 i czternastoma Harbinami Y-12. Te maszyny nie są jednak w stanie sprostać wymaganiom stawianym przed lotnictwem transportowym w zakresie ewakuacji żołnierzy czy transportu ładunków.

Zobacz też: Zambia wkrótce otrzyma pierwsze L-15

(janes.com)

materiały prasowe Leonarda