Bojownicy RENAMO zaatakowali pociąg należący do spółtki górniczej Vale-Mozambique operującej w prowincji Nampula. Według oświadczenia rzecznika miejscowej policji, Zacariasa Nacutego, do ostrzału lokomotywy doszło w czwartek 3 listopada około 1.00 czasu miejscowego.

Początkowo partyzanci usiłowali podpalić skład wyjeżdżający z Mutuali, a gdy nie odnieśli sukcesu, ostrzelali czoło lokomotywy, lekko raniąc osoby znajdujące się w kabinie. Nie jest to pierwszy w tym tygodniu atak na linie kolejowe, którego dopuścili się partyzanci. W poniedziałek grupa przeprowadziła zamach na pociąg przejeżdżający między Cuambą a Nampulą.

Poirytowani militarną aktywnością bojówek RENAMO cywile zaatakowali w poniedziałek biuro cywilnego odłamu organizacji. Nacute twierdzi, iż siły policyjne dołożą wszelkich starań, aby utrzymać bezpieczeństwo i ukarać osoby naruszające porządek.

Uderzenia skierowane przeciwko kluczowym elementom infrastruktury przypominają taktykę stosowaną przez RENAMO podczas walk na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

(clubofmozambique.com; fot. Cpl. Scott Schmidt, USMC)

Cpl. Scott Schmidt, USMC