Główny projektant czołgu podstawowego T-14 Armata, Andriej Tierlikow, poinformował, że Urałwagonzawod prowadzi prace, które pozwolą na ograniczenie załogi do dwóch osób. – Wysoki stopień zautomatyzowania systemów czołgu pozwoli w najbliższej przyszłości na zmniejszenie członków załogi z trzech do dwóch osób – powiedział Tierlikow podczas forum Armia-2015.

W konsekwencji zmniejszony zostanie przedział załogi, w czołgu pojawi się zaś więcej miejsca na dodatkowy zapas paliwa lub amunicji. Zwiększyłoby się również bezpieczeństwo załogi dzięki dodatkowemu odseparowaniu przedziału załogi i amunicyjnego.

To nie koniec nowości w sprawie rosyjskiego czołgu. Niedawno w sieci pojawiły się informacje, że według dalekosiężnych planów T-14 Armata będzie występować w konfiguracji bezzałogowej. Wydaje się jednak, że w najbliższym czasie braki rosyjskiego przemysłu w zakresie potrzebnej elektroniki ostudzą zapał rosyjskich konstruktorów.

(armyrecognition.com, ibtimes.com; fot. Соколрус na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe)

Соколрус na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe