W dniach 7–13 października na poligonie wojskowym Ādaži na Łotwie francuskie załogi czołgów podstawowych Leclerc z podgrupy taktycznej Lynx 6 (Sous-Groupement Tactique Interarmes, S-GTIA) uczestniczyły w międzysojuszniczych ćwiczeniach w ramach doskonalenia umiejętności żołnierzy Wzmocnionej Wysuniętej Obecności (eFP, Enhanced Forward Presence), inicjatywy powstałej podczas spotkania szefów państw i rządów NATO w Warszawie w 2016 roku. W ćwiczeniach brały udział czołgi z ośmiu państw sojuszniczych. Demonstrację pełnej zdolności operacyjnej żołnierzy i ich uzbrojenia zorganizowały siły kanadyjskie, twórcy grupy bojowej na Łotwie.

Celem ćwiczeń „Iron Spear” było pogłębienie współpracy między załogami czołgów z ośmiu państw. Uczestnikami było dwadzieścia osiem załóg z Hiszpanii, Włoch, Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Norwegii i Stanów Zjednoczonych. W trakcie rywalizacji oceniano wykrywanie celów oraz precyzję i szybkość prowadzenia ognia. Jedno z zadań realizowano w nocy.

Po wielu godzinach ćwiczeń zwyciężyli Francuzi, choć najcelniej ogień prowadzili Niemcy, zaś Norwegowie byli najszybsi. W ogólnej klasyfikacji najlepsza okazała się załoga Leclerca, która wyprzedziła pancerniaków z amerykańskiego M1A2, niemieckiego, hiszpańskiego i norweskiego Leoparda 2, włoskiego Ariete C1 i polskiego PT-91. Podano jedynie informację, kto zwyciężył, ale nie opublikowano informacji, które załogi zajęły dalsze miejsca.

Francuzi zaangażowani są we Wzmocnioną Wysuniętą Obecność w Estonii, gdzie rozmieścili około 300 żołnierzy i 70 pojazdów, w tym pięć czołgów Leclerc i trzynaście transporterów VBCI. Francuzi służą w batalionowej grupie bojowej pod dowództwem Wielkiej Brytanii.

W ramach tej samej inicjatywy Warszawa delegowała na Łotwę polski kontyngent wojskowy w sile kompanii czołgów z plutonami logistycznymi, w sumie 170 żołnierzy z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy oraz innych jednostek i instytucji wojskowych. Polscy pancerniacy mają do dyspozycji czołgi PT-91.

Zobacz też: IDEF: Premiera seryjnego Altaya

(armyrecognition.com)

Daniel Steger, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic