Amerykańska korporacja stoczniowa Huntington Ingalls Industries (HII) poinformowała o zakończeniu morskich prób odbiorczych USS John P. Murtha (LPD 26), dziesiątego okrętu desantowego typu San Antonio. Desantowiec spędził w Zatoce Meksykańskiej sześć dni, podczas których załoga intensywnie testowała podzespoły okrętowe. Ogółem wykonano ponad 200 różnych scenariuszy, włączając w to testy stoczniowe i te przeprowadzone na pełnym morzu. Nad całością prób akceptacyjnych pieczę sprawowali eksperci z biura inspekcyjnego amerykańskiej marynarki wojennej (Navy Board of Inspection and Survey).

Inspektorzy pozytywnie wypowiedzieli się o kondycji okrętu i działaniu systemów pokładowych. Zbadali poprawność działania kotwic okrętu, maksymalne dociążenie okrętu uzbrojeniem i innymi systemami, a także funkcjonowanie układu pędnego podczas poruszania się z pełną mocą. Próby odbiorcze miały nie wykazać żadnych uchybień. Johna P. Murthę czekają teraz tylko ostateczne prace wykończeniowe, tak aby okręt był gotowy do przekazania US Navy w maju bieżącego roku. Portem macierzystym będzie baza w San Diego.

USS John P. Murtha został nazwany na cześć zmarłego Johna P. Murthy, który reprezentował 12. okręg wyborczy w stanie Pensylwania w Izbie Reprezentantów. Kongresmanem był w latach 1974–2010. Był również weteranem US Marine Corps. Przez trzydzieści siedem lat dosłużył się stopnia pułkownika i otrzymał Brązową Gwiazdę nadaną za zasługi bojowe i męstwo w obliczu wroga (wyróżniona brązową literą „V”), dwa „Purpurowe Serca” i wietnamski Krzyż Waleczności za zasługi w wojnie w Wietnamie. Odszedł z czynnej służby w 1990 roku.

Do tej pory HII wyprodukowała i przekazała marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych dziewięć okrętów typu San Antonio. Jedenasty okręt tego typu, USS Portland (LPD 27) został zwodowany 13 lutego bieżącego roku i będzie ochrzczony 21 maja. Ponadto w grudniu ubiegłego roku HII otrzymała 200 milionów dolarów zaliczki na budowę dwunastego okrętu – Fort Lauderdale.

(navyrecognition.com; fot. U.S. Navy photo courtesy of Huntington Ingalls Industries)