Boeing zakończył dostawę ośmiu wielozadaniowych odrzutowców F-15SG dla Singapuru. W połowie czerwca sprzedane egzemplarze wykreślono z rejestru Federalnej Administracji Lotniczej, gdzie figurowały jako samoloty eksperymentalne.

Zaskakująca jest obecność powyższych samolotów w spisie maszyn cywilnych. Przyczyna takiej sytuacji nie jest do końca jasna, ale jedną z możliwości jest kwestia formalna kontraktu zawartego pomiędzy producentem a zamawiającym. Dostawa odbywała się na zasadach umowy o sprzedaży bezpośredniej. Pierwszy ze sprzedanych egzemplarzy wprowadzono do ewidencji w połowie 2014 roku, a dostawy rozpoczęto na początku roku 2016.

F-15SG to jedna z najbardziej zaawansowanych wersji samolotu F-15, wyposażona między innymi w radar AESA AN/APG-63(v)3 firmy Raytheon i zasobnik celowniczy Sniper, produkowany przez Lockheeda Martina.

Singapur nie ujawnia liczby obecnie posiadanych myśliwców wielozadaniowych F-15SG. Szacuje się jednak, że razem z najnowszymi egzemplarzami singapurskie siły zbrojne posiadają czterdzieści maszyn tego typu (zobacz: Singapur po cichu kupił dodatkowe F-15SG). Dodatkowo w służbie lotnictwa wojskowego Republiki Singapuru znajduje się sześćdziesiąt wielozadaniowych F-16C/D Block 52.

Zobacz też: Szczegóły modernizacji Leopardów 2A4SG

(defensenews.com)

US Department of Defense Current Photos, domena publiczna