Estońskie przedsiębiorstwo Milrem Robotics poinformowało o pomyślnym zakończeniu pierwszego okresu prób bezzałogowego pojazdu lądowego THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) w ramach operacji „Barkhane” w Mali. Pojazdy towarzyszyły estońskim żołnierzom podczas operacji antyterrorystycznej w Afryce od kwietnia 2019 roku. Według informacji przekazywanych przez tamtejszych żołnierzy bezzałogowiec spełnił pokładane w nim nadzieje.

Przez rok THeMIS-a regularnie używano podczas typowych zadań rozpoznawczych, podczas których żołnierze mogli liczyć na zwiększoną świadomość sytuacyjną. Pojazd ochraniał wojskowych przed niepotrzebnym ryzykiem. Żołnierze mieli również do dyspozycji bezzałogowy aparat latający KX4-LE Titan, który na wysokości osiemdziesięciu metrów może przenosić sprzęt do rozpoznania o wadze czterech kilogramów.

– Obszary miejskie mogą być trudno dostępne i nie zawsze można polegać na wsparciu transporterów opancerzonych – powiedział oficer sztabowy, podpułkownik Sten Allik. – Możliwość przewiezienia pół tony amunicji i wody do miejsc nieosiągalnych dla transporterów znacznie zwiększyła wartość prowadzonych patroli i możliwości bojowe.

Ogółem z pojazdu korzystały trzy estońskie plutony. Zapewniał on korzyści logistyczne i transportowe, przewożąc jednorazowo maksymalnie 750 kilogramów sprzętu.

– THeMIS zaskoczył nas swoją odpornością na trudne warunki, gdyż upał i wymagający teren wystawiły pojazd na próbę, z którą z łatwością sobie poradził – dodał Allik.

Początkowo zakładano, że THeMIS będzie pełnić służbę przez pięć miesięcy, ale ostatecznie czas ten uległ wydłużeniu. Pojazd przemierzył 1200 kilometrów w jednym z najtrudniejszych terenów i pokonywał wzniesienia o nachyleniu 32 stopni w temperaturze ponad 50 stopni Celsjusza. Bezzałogowiec działał przez ponad 330 godzin.

– Zebraliśmy wiele cennych danych i opinii żołnierzy podczas wdrażania, a chociaż doświadczenia użytkowania THeMIS-a było pozytywne, zawsze jest możliwość ulepszenia – powiedział Kuldar Väärsi, dyrektor zarządzający Milrem Robotics. – Jednak po malijskich testach jesteśmy przekonani, że THeMIS będzie w stanie wspierać operacje w ekstremalnie gorącym klimacie.

W przyszłości estońskie siły zbrojne wykorzystywać będą bezzałogowce tego typu wraz z dodatkowym wyposażeniem odpowiadającym za gromadzenie danych, rozpoznanie, komunikację i zakłócanie. Ponadto istnieją plany zainstalowania zdalnego systemu uzbrojenia i jego przetestowania w warunkach operacyjnych. Milrem Robotics przygotowuje się do kolejnych testów już pod koniec 2020 roku.

Zobacz też: Grupa WB oferuje bezzałogowce do walki z pandemią

(polygonjournal.com)

Milrem Robotics