DRS Technologies poinformowała, że z sukcesem zakończyła się integracja systemu obrony aktywnej Trophy z bojowym wozem piechoty General Dynamics LAV III. Testy, odbywające się w Kanadzie, trwały dziesięć miesięcy.

W celu zwiększenia przeżywalności pojazdów bojowych Kanadyjczycy zdecydowali się na wybór izraelskiego systemu, opracowanego w kooperacji przez firmy Rafael i Israel Aerospace Industries Ltd. W skład ASO Trophy wchodzą cztery radary wykrywające zagrożenia, jednostka centralna i dwa moduły mieszczące wyrzutnie przeciwpocisku wraz z magazynem. Pzeciwpociskiem jest wybuchowa seria rdzeni tworzonych z wkładki. Trophy dokonuje detekcji strzelca i oblicza jego lokalizację, ostrzega załogę przed niebezpieczeństwem i zmusza do natychmiastowego działania, przez co wzrasta świadomość sytuacyjna działającej formacji.

Ostatnie trzy miesiące kanadyjskich testów to czas, w którym system przechodził kompleksowe poligonowe próby ogniowe. W tym czasie poddawany był działaniu pocisków rakietowych wystrzeliwanych z granatników, kierowanych pocisków przeciwpancernych i dział bezodrzutowych. Badania prowadzono, stosując różne scenariusze zagrożeń. Skuteczność systemu aktywnej ochrony sprawdzano zarówno na krótkim dystansie, jak i przy poruszającym się pojeździe. Przetestowano również obronę podczas ataku ze strony więcej niż jednego przeciwnika naraz, a także radzenie sobie w środowisku, które charakteryzuje chaotyczność i asymetria informacji. Dodatkowo zajmowano się określeniem poziomu bezpieczeństwa załogi i poprawnym funkcjonowaniem innych elementów.

O wyborze Trophy przesądziło prawdopodobnie zastosowanie na dużą skalę w maszynach Sił Obronnych Izraela. Poza tym system wielokrotnie udowodniał swoją przydatność, ratując życie załóg w sytuacjach krytycznych. Jest w użyciu od 2009 roku, a wprowadzenie do służby poprzedzono dekadą prac rozwojowych i testów. System zdolny jest do detekcji nadlatujących przeciwpancernych pocisków kierowanych i ręcznych granatników przeciwpancernych (Kornet-E, Metis-M, RPG-29). Podstawowym mankamentem jest zdolność do neutralizowania jednocześnie tylko dwóch celów i czas przeładowania wynoszący dwie sekundy, co znacznie utrudnia walkę w terenie zurbanizowanym.

(armyrecognition.com)

NatanFlayer, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic