Japońskie Siły Samoobrony zakończyły dzisiaj rozmieszczanie na Okinawie wyrzutni rakiet Patriot przeznaczonych do zestrzelenia północnokoreańskiej rakiety, mającej według zapewnień Phenianu być nosicielem satelity badawczego.

Jednostka wyposażona w Patriot Advanced Capability-3 zostały dostarczone na wyspę na pokładzie okrętu desantowego „Kuniskaki”. Wyrzutnie rozmieszczono w pobliżu stolicy wyspy Naha oraz miejscowości Miyako i Nanjo. Na wodach wokół Okinawy od kilku dni przebywa wraz z 2 siostrzanymi jednostkami niszczyciel rakietowy „Kirishima” wyposażony w system AEGIS i rakiety SM-3. JSDF planują rozmieścić wyrzutnie Patriotów także w rejonie Tokio.

Planowany na okres między 12 a 16 kwietnia start północnokoreańskiej rakiety powszechnie uznawany za zakamuflowany test pocisku balistycznego jest przyczyną gwałtownego wzrostu napięcia w regionie. Do tej pory najostrzej jak widać reagowała Japonia, jedna w poniedziałek Korea Południowa zapowiedziała, że w wypadku jakiegokolwiek ataku Północy na Seul odpowie pełnoskalową ofensywą na Phenian.

Korea Płn. chce uczcić odpaleniem rakiety 100 rocznicę urodzin założyciela państwa Kim Ir Sena.

(KUNA, Kyodo, Yonhap)