Polska Grupa Zbrojeniowa podała w komunikacie prasowym, że Zakłady Mechaniczne Tarnów i Raytheon Missiles & Defense podpisały umowę na produkcję i dostawy siłowników liniowych i obrotowych do wyrzutni rakiet M903. Wyrzutnie te wchodzą w skład zestawów Patriot pozyskiwanych w ramach programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła.

Kontrakt jest kolejnym obszarem współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Raytheon M&D w zakresie produkcji i dostaw systemu Patriot dla Sił Zbrojnych RP. Dostawy zrealizowane zostaną w latach 2021–2022.

– Zakłady Mechaniczne Tarnów to kolejna spółka, przed którą otwiera się droga do pozyskiwania zamówień w światowym łańcuchu dostaw dla systemu Patriot – powiedział Henryk Łabędź, prezes zarządu ZMT. – Oprócz korzyści stricte biznesowych współpraca z amerykańskimi przedsiębiorstwami buduje w naszych spółkach kompetencje w zakresie kooperacji międzynarodowej i pozwala włączać je w łańcuchy dostaw największych koncernów świata.

Baterie dostarczone w pierwszej fazie programu Wisła będą wyposażone w wyrzutnie, które powstaną w Hucie Stalowa Wola na podstawie porozumienia z 14 marca 2019 roku. Istotny udział w produkcji komponentów będą mieć inne polskie spółki z PGZ. Wojskowe Zakłady Elektroniczne – na mocy kontraktu z 12 sierpnia 2019 roku – odpowiadać będą za dostawę i integrację zestawów modułów elektroniki DLTM (Data Link Terminal Module). W maju 2020 roku umowę dotyczącą produkcji naczep transportowych do obsługi sprzętu systemu Patriot podpisano z przedsiębiorstwem Demarko ze Śląska.

W komunikacie podkreślono, że wyrzutnie M903 wchodzą w skład systemów Patriot produkowanych dla innych krajów. Ma to otwierać przed PGZ możliwości pozyskiwania kolejnych zamówień.

– Raytheon Missiles & Defense jest zaangażowany w rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedziała Shawn Rantas, dyrektor programu Patriot. – Realizacja programu Wisła posuwa się do przodu. Jesteśmy otwarci na dalsze partnerskie relacje z polskim przemysłem, by tworzyć nowe okazje do współpracy, uwzględniające lokalną wiedzę i doświadczenie oraz wykorzystanie najnowszych technologii.

Zobacz też: Japonia kończy wdrażanie systemu PAC-3 MSE

(informacja prasowa)

Polska Grupa Zbrojeniowa