Dziennik Izwiestija poinformował, że załoga rosyjskiego okrętu podwodnego Siewierodwińsk (K-560) projektu 885 (typ Jasień) odpaliła pocisk 3M-14E, przeznaczony do atakowania celów lądowych. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że dokonano tego z okrętu zacumowanego w porcie. Siewierodwińsk znajdował się w bazie morskiej rosyjskiej Floty Północnej Zapadnaja Lica, znajdującej się na Półwyspie Kolskim we fiordzie położonym 45 kilometrów od granicy z Norwegią.

Jest to najprawdopodobniej pierwszy raz, gdy radziecki/rosyjski okręt podwodny z napędem nuklearnym wystrzelił pocisk manewrujący bezpośrednio z bazy. Zamysłem jest skrócenie czasu potrzebnego na przygotowanie do walki. W czasach zimnej wojny radzieckie okręty nosiciele pocisków balistycznych były gotowe do odpalania międzykontynentalnych rakiet z głowicami jądrowymi podczas cumowania przy pirsie. Do tej pory w przypadku jednostek wielozadaniowych Rosjanie zmagali się z problemami technicznymi.

Teoretycznie Kalibry wystrzelone z okrętu projektu 885 zacumowanego przy pirsie w tej bazie w ciągu kilku minut mogą dotrzeć do celów w większości obszarów Norwegii, Szwecji i Finlandii leżących na północ od koła podbiegunowego. Jednak bardziej prawdopodobnym miejscem operacyjnego wykorzystania Kalibrów w taki sposób jest syryjski port w Tartusie, z którego rosyjskie okręty podwodne mogłyby wspierać działania lądowe.

– Możliwość odpalania pocisków manewrujących bezpośrednio z nabrzeża znacznie zwiększa skuteczność bojową okrętów podwodnych – powiedział Igor Kudrin, szef petersburskiego klubu podwodnika.

Wyjaśnił ponadto, że w scenariuszu wojennym nie zawsze jest czas, aby jednostka wyszła w morze i dotarła do wyznaczonego obszaru działania. Co więcej, wyjście okrętów z portu jest zwykle sygnałem dla wroga korzystającego z wywiadu elektronicznego, że szykuje się jakaś operacja morska lub bardziej zaawansowane działania wojenne. Odpalenie pocisków z wyrzutni jednostki zacumowanej przy pirsie daje element zaskoczenia.

Zobacz też: Rosja zbuduje fregaty przenoszące 48 Kalibrów

(thebarentsobserver.com)

mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International