21 listopada Włosi poinformowali, że w Libii rozbił się należący do Aeronautica Militare bezzałogowy samolot rozpoznawczy MQ-9 Reaper. Dwa dni później również amerykanie poinformowali, że tego samego dnia utracili samolot bezzałogowy w rejonie Trypolisu. Żadne z państw nie podało przyczyn wypadków. Teraz do zestrzelenia obu samolotów przyznają się wojska generała Chalify Haftara, które walczą z siłami uznanego przez społeczność międzynarodową Rządu Jedności Narodowej (GNA).

Anonimowy przedstawiciel Libijskiej Armii Narodowej (LNA) poinformował, że dron amerykański został zestrzelony przez pomyłkę. Został wzięty za samolot Bayraktar TB2 używany przez Rząd Jedności Narodowej. Maszyny tego typu zostały dostarczone GNA przez Turcję. Z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie dostarczyły LNA drony Wing Loong produkcji chińskiej.

Przedstawiciel generała Haftara przeprosił Amerykanów i poinformował, że LNA zgodziła się koordynować działania z Amerykanami w celu uniknięcia podobnych przypadków w przyszłości. Dodatkowo LNA ogłosiła zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Trypolisem i okolicznymi miejscowościami. Zakazała tam wszelkich lotów bez wcześniejszego uzgodnienia.

Jeśli chodzi o włoskiego Reapera, o jego zestrzeleniu przez wojska generała Haftara poinformował oficjalnie rzecznik prasowy LNA Ahmed Mismari. UAV został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą LNA. Rzecznik prasowy dodał, że przed zestrzeleniem samolotu najwyższe dowództwo LNA zwracało się do Włochów z żądaniem wyjaśnienia powodów, dla których włoski samolot wleciał nad Libię.

Według nieoficjalnych informacji pojawiających się w mediach oba Reapery miały zostać zestrzelone przez rosyjskie systemy przeciwlotnicze Pancyr-S1. Zestawy te zostały kupione w Rosji przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, a następnie dostarczone wojskom LNA. Według innych przypuszczeń w zestrzeleniu obu maszyn miał pomóc również rosyjski system walki elektronicznej 1Ł222 Awtobaza, który został dostarczony siłom generała Haftara bezpośrednio przez Rosję.

Zobacz też: Libia: Najemnicy lotniczy w akcji

(bulgarianmilitary.com, aljazeera.com, urdupoint.com)

US Air Force / Staff Sgt. Brian Ferguson