W środę 6 maja podczas akcji indyjskich sił porządkowych w Awantiporze, w stanie Dżammu i Kaszmir, zabito dowódcę operacyjnego separatystycznej organizacji Hizb-ul-Mujahideen, Riyaz Naikoo. Hizb-ul-Mujahideen jest ugrupowaniem islamistycznym walczącym o oderwanie spornych terenów doliny Kaszmiru od Indii i włączenie ich do Pakistanu.

Działania, których celem było wyłapanie separatystów, rozpoczęły się we wtorek. Indyjscy policjanci wraz z żołnierzami wkroczyli do Awantipory, położonej na południe od Śrinagaru, stolicy stanu. Funkcjonariusze systematycznie przeszukiwali miejscowość, kontrolując każdy budynek. Do działań wykorzystano także sprzęt budowlany, który rozkopywał podejrzane obiekty w poszukiwaniu podziemnych schronów.

W środę kontynuowano przeczesywanie Awantipory. W trakcie działań jeden z oddziałów policji został ostrzelany przez uzbrojonych rebeliantów. W wyniku walk na przedmieściach Awantipory otoczono budynek, w którym znajdowali się napastnicy. Po krótkim oblężeniu indyjscy żołnierze wdarli się do środka i znaleźli ciała dwóch separatystów. Jednym z zabitych był właśnie Riyaz Naikoo.

Po zidentyfikowaniu zwłok podjęto decyzję o odłączeniu internetu i telefonów w regionie, aby uniknąć protestów sprowokowanych śmiercią popularnego bojownika. Pomimo tych kroków informacje o zabiciu przywódcy Hizb-ul-Mujahideen rozeszła się między mieszkańcami, którzy zorganizowali antyindyjski protest. Policja, aby opanować tłum, użyła gazu łzawiącego i wykorzystała broń gładkolufową. Efektem zamieszek było ranienie dwunastu demonstrantów.

Riyaz Naikoo był jednym z liderów Hizb-ul-Mujahideen od 2016 roku. Zastąpił poległego w walkach z indyjskimi władzami Burhana Muzaffara Waniego. Naikoo przed wstąpieniem do organizacji był nauczycielem matematyki w Awantiporze. Do rebeliantów dołączył po zamieszkach w 2010 roku. Przejmując dowództwo w organizacji, tchnął w nią nowe życie, wykorzystując w działaniach media społecznościowe, a także reorganizując system dowodzenia poprzez unifikuję hierarchii w oddziałach Hizb-ul-Mujahideen.

Zobacz też: Kamerun: Ambazońscy separatyści wzniecili bunt w więzieniu

(apnews.com, bbc.com)

Jrapczak, CC BY-SA 3.0