Światowe koncerny zbrojeniowe intensywnie zabiegają o zamówienia przystępującego do modernizacji wojsk lądowych Peru. Szczególnie aktywni są Chińczycy i Rosjanie.

Chiński koncern Norinco przedstawił ofertę sprzedaży następców wiekowych już wyrzutni pocisków niekierowanych BM-21. Chińczycy zaoferowali aż dwa systemy, Typ 90B i AR3. Typ 90B jest prezentowany jako docelowy następca BM-21, czterdziestoprowadnicowa wyrzutnia rakietowych pocisków niekierowanych kalibru 122 milimetry z systemem kierowania ogniem wyposażonym w GPS. W ofercie znajduje się szeroka gama pocisków z różnorodnymi rodzajami głowic, o zasięgu od 20 do 40 kilometrów. Ich uzupełnieniem miałyby być cięższe AR3. System zaprezentowano po raz pierwszy na targach IDEX 2011. AR3 to ośmioprowadnicowa wyrzutnia rakiet niekierowanych kalibru 370 milimetrów. Norinco ma w ofercie także wersję strzelającą rakietami 300 milimetrów.

Z kolei Uralwagonzawod z T-90 chce uczestniczyć w konkursie na nowy czołg podstawowy dla peruwiańskiej armii. Konkurentami rosyjskiego czołgu będą Leopardy 2A4 z nadwyżek Bundeswehry i Leopardy 2A6 z nadwyżek armii holenderskiej. Oprócz tego Uralwagonzawod wstąpił z propozycją modernizacji peruwiańskich T-55. Czołgi miałyby zostać przerobione na wozy wsparcia. W ramach modernizacji stara wieża z armatą 100 milimetrów zostałaby zastąpiona wieżą wozu wsparcia BMPT Terminator ze zdwojonym działkiem 30 milimetrów, karabinem maszynowym 7,62 milimetra i czterema wyrzutniami pocisków przeciwpancernych Ataka-T. Uralwagonzawod nie zagłada modernizacji układu napędowego i podwozia, chyba że na żądanie klienta.

(armyrecognition.com)

Nucl0id, via Wikimedia Commons