Samolot transportowy YMC-130H zbudowany do akcji odbicia pięćdziesięciu dwóch amerykańskich zakładników w Iranie stanie się częścią ekspozycji muzeum Empire State Aerosciences Museum w Glenville, położonym w stanie Nowy Jork.

Kadłub samolotu w piątek 6 lipca przewieziono z bazy lotniczej Robins w Georgii. Tam ponownie zostanie złożony i będzie służyć jako atrakcja muzealna.

Samolot jest jednym z trzech zmodyfikowanych samolotów transportowych C-130 przeznaczonych do ratowania zakładników przetrzymywanych przez 444 dni po tym, jak studenci irańscy zajęli ambasadę Stanów Zjednoczonych w Teheranie. W lipcu 1980 roku podjęto decyzję o realizacji operacji „Credible Sport”, której częścią miało być lądowanie samoloty transportowego na boisku do piłki nożnej w Teheranie.

C-130 specjalnie zmodyfikowano tylko do tej jednej misji. Prace wykonywano w bazie lotniczej Robins. Maszyny przystosowano do spełniania funkcji samolotów krótkiego startu i lądowania, wyposażając je w dodatkowe silniki rakietowe.

We wrześniu 1980 roku samoloty już testowano w locie, ale katastrofa, do której doszło 29 października (na nagraniu poniżej), zastopowała program. Planowanie akcji ratunkowej przerwano, gdy w styczniu 1981 roku podpisano porozumienie o uwolnieniu zakładników.

Zobacz też: Izrael podarował Jordanii Merkawę

(tampabay.com)

US Air Force / Ray Crayton