Siły powietrzne Mjanmy przyjęły do uzbrojenia kilka typów statków powietrznych. Ceremonia miała miejsce w bazie szkoleniowej w Meikhtilla.

Według słów generała Min Aung Hlainga, przyjęcie do służby samolotów transportowych Beechcraft 1900D, samolotów szkolenia podstawowego Grob G 120TP, śmigłowców bojowych Mi-35P oraz śmigłowców wielozadaniowych AS365 Dauphin i Bell 206 wzmocni nie tylko siły powietrzne, ale także bezpieczeństwo całego państwa.

W ciągu ostatnich czterech lat mjanmańskie lotnictwo wzbogaciło się o trzydzieści sześć statków powietrznych. Nie ujawniono dokładnych ilości poszczególnych typów, jakie zostały dostarczone, ale domniemuje się, że dostarczono wszystkie z dwudziestu zamówionych G-120TP. W czasie ceremonii obecne były trzy Belle 206, przynajmniej trzy AS365 i jeden Mi-35P.

AS365 będą używane w roli śmigłowców SAR, a Belle 206 jako śmigłowce do szkolenia pilotów, którzy docelowo będą mieli latać na Mi-2, Mi-17 i Mi-35. Beechcrafty 1900D służyć będą do zadań transportowych i ratowniczych, a także do szkolenia pilotów przeznaczonych do latania na ATR 42, ATR 72 i Y-8, które zostały przyjęte do służby w lutym bieżącego roku.

(janes.com, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)