Wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowe Zakłady Elektroniczne i amerykański koncern Raytheon Integrated Defense Systems podpisały porozumienie umożliwiające rozpoczęcie przygotowań do produkcji i integracji zestawów modułów elektroniki DLTM (Data Link Terminal Module) dla systemu „Wisła”.

Porozumienie jest kolejnym krokiem w partnerskiej współpracy PGZ i Raytheon IDS w zakresie produkcji i dostaw systemu „Wisła” dla Sił Zbrojnych RP. W marcu analogiczny dokument dotyczący wyrzutni M903 do zestawów Patriot podpisała Huta Stalowa Wola. Dokument kontraktowy zostanie w nadchodzących miesiącach poddany audytowi oraz akceptacji w ramach procedury Foreign Military Sales.

– Dzisiejsze porozumienie potwierdza, że spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej mogą być partnerem dla czołowych amerykańskich koncernów zbrojeniowych. Wchodzimy w globalny łańcuch dostaw firmy Raytheon. To olbrzymia szansa rozwoju dla Wojskowych Zakładów Elektronicznych, potwierdzenie zdolności i kompetencji naszej spółki – powiedział członek zarządu PGZ Radosław Domagalski-Łabędzki.

Moduły DLTM to kluczowe elementy wyrzutni M903 wchodzącej w skład konfiguracji systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła”. Dzięki realizacji kontraktu w WZE ustanawiane są zdolności do produkcji i serwisowania tego typu bloków elektronicznych, a sama spółka zostanie włączona w grupę certyfikowanych poddostawców Raytheona w ramach globalnego łańcucha dostaw.

– Nasz zakład posiada już większość umiejętności wymaganych do wytwarzania bloków DLTM. Doświadczenie to nabyliśmy przy okazji remontów i modernizacji sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP wykorzystujących inne amerykańskie rozwiązania – powiedział doktor Przemysław Kowalczuk, prezes zarządu WZE. – Patrząc na sprawę przyszłościowo, odbiór przez Raytheon już pierwszego modułu DTLM będzie oznaczać przyznanie nam statusu certyfikowanego poddostawcy, co otworzy przed nami potencjalną możliwość realizacji innych kontraktów na dostawy takich rozwiązań do systemu Patriot.

Dostarczone w pierwszej fazie programu „Wisła” baterie będą wyposażone w wyrzutnie, które powstaną w krajowym przemyśle obronnym przy istotnym udziale w produkcji wyrzutni i ich komponentów Huty Stalowa Wola i innych spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Za eksploatację i modernizację systemów wyrzutni będą odpowiadać spółki z Grupy PGZ. Wyrzutnie M903 wchodzić będą w skład systemów Patriot produkowanych dla innych krajów, co otwiera przed PGZ możliwości pozyskiwania kolejnych zamówień.

Zobacz też: Testy Pilicy w Ustce

(informacja prasowa)

US Army