W Centralnej Telewizji Chińskiej pokazano materiał filmowy opatrzony informacją, że przemysł obronny Kraju Środka opracował dodatkowe opancerzenie dla śmigłowców uderzeniowych WZ-10. Według lokalnych źródeł panele pancerza mają być wykonane z grafenu. Opancerzenie zaprojektowali naukowcy Pekińskiego Instytutu Materiałów dla Przemysłu Lotniczego.

Wzmocnienie opancerzenia śmigłowców, które wykonują uderzenia na cele lądowe, w tym odpowiadają za niszczenie wojsk pancernych przeciwnika, jest kluczowe. W przypadku WZ-10 zamontowano ogółem trzy panele: dwa umieszczono pod oknami kabiny, jeden zaś chroni centralny segment silników.

Możliwe jest, że panele wykonane są z grafenu, materiału bardzo wytrzymałego, a jednocześnie lekkiego. Grafen znajduje się w zainteresowaniu przedsiębiorstw sektora obronnego na całym świecie, w szczególności podczas opracowania kamizelek kuloodpornych. Charakteryzuje się wytrzymałością większą od stali, a przy tym jest lekki i nie wpływa zasadniczo na masę dopancerzonej maszyny lub noszonej kamizelki.

Zobacz też: Chiny szukają pilotów lotnictwa pokładowego

(defenseworld.net)

Peng Chen / Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic