12 października o godzinie 18.00 w Domu Spotkań z Historią otwarta zostanie wystawa poświęcona rewolucji węgierskiej 1956 roku i reakcjom, jakie wywołała wówczas w socjalistycznej Polsce. W wernisażu udział wezmą ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz dziennikarz i historyk Ákos Engelmayer, uczestnik rewolucji 1956 roku. Pokazane zostaną również unikalne archiwalne nagrania tamtych wydarzeń. Całość podsumuje rozmowa o znaczeniu i konsekwencjach węgierskiego zrywu z historykami Reką Kiss, Klausem Ziemmerem i Łukaszem Kamińskim, moderowana przez Jánosa Tischlera i Rafała Rogulskiego. Wstęp wolny.

Ekspozycja „Węgry 1956. Twarze i przedmioty” poświęcona jest związkom polsko-węgierskim w kontekście węgierskiego zrywu niepodległościowego w 1956 roku, brutalnie stłumionego przez wojska radzieckie. Polska jako jedyna wśród satelickich państw Związku Radzieckiego nie potępiła od razu tak zwanej kontrrewolucji, a relacje z Węgier polskich dziennikarzy – między innymi Hanny Adamieckiej, Mariana Bielickiego, Krzysztofa Wolickiego – pojawiały się regularnie w prasie i radiu.

Wystawa łączy opowieść o indywidualnych losach uczestników rewolucji z przykładowymi historiami o Polakach pomagających Węgrom w tym czasie. Wśród przedstawianych eksponatów znajdują się oryginalne zdjęcia, listy, opaski demonstrantów, a nawet odłamki pocisków, jak również współczesne portrety świadków wykonane przez fotografa Örsa Csete, przedstawiające między innymi polskich studentów, którzy wstąpili do budapesztańskiej Rewolucyjnej Gwardii Narodowej. Całość zamyka część poświęcona pamięci o 1956 roku w Polsce i na Węgrzech; postscriptum stanowi wiersz Zbigniewa Herberta „Węgrom”.

Wystawę można oglądać w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przy ulicy Karowej 20 od 12 października do 12 listopada. Jej organizatorami są Dom Spotkań z Historią, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie oraz Europejska Sieć Pamięć i Solidarność.

(Informacja prasowa Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność)

FORTEPAN / Nagy Gyula