Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce to razem z paryskimi Eurosatory i londyńskim DSEI jedna z trzech najważniejszych wystaw branży w Europie. Z okazji do zaprezentowania swojej oferty na tej imprezie chce skorzystać Wielka Brytania, która będzie państwem wiodącym w 2020 roku.

– Status kraju wiodącego daje fantastyczną okazję do wzmocnienia strategicznego partnerstwa polsko-brytyjskiego i podkreślenia naszych wieloletnich relacji w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa i  przestrzeni cybernetycznej – napisała w piśmie skierowanym do polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej Elizabeth Truss, członkini parlamentu, sekretarz stanu do spraw handlu międzynarodowego i prezes Rady Handlu Wielkiej Brytanii.

Będzie to drugi raz, gdy Wielka Brytana będzie kluczowym partnerem targów MSPO. Po raz pierwszy swój potencjał Wielka Brytania prezentowała w Kielcach w 2010 roku. Wtedy wystawę narodową otwierał Gerald Howarth, minister do spraw strategii bezpieczeństwa międzynarodowego Zjednoczonego Królestwa.

– Przemysł obronny Wielkiej Brytanii jest obecny na kieleckim Salonie od lat – powiedział  Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce . – Podczas MSPO 2019 zawarta została ważna, także dla strony polskiej umowa. Mesko należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej i koncern MBDA wspierany przez rządy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii zawarły porozumienie, włączające Mesko do łańcucha dostaw MBDA. Złożono także zamówienia na dostawy pierwszych partii elementów rakiet przeciwlotniczych CAMM i przeciwpancernych Brimstone.

Podczas MSPO 2019 Mesko otrzymało więc pierwsze zamówienia, dotyczące produkcji elementów pocisków różnych typów, budowanych przez MBDA. Są wśród nich rakiety oferowane przez europejski koncern w polskich programach modernizacyjnych. Przeciwlotniczy CAMM jest proponowany w programie obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew”, a Brimstone – w projekcie niszczyciela czołgów „Ottokar-Brzoza”. W obu tych programach MBDA współpracuje z Polską Grupą Zbrojeniową.

Do tej pory, w czasie MSPO w ramach Wystaw Narodowych swoje wyposażenie prezentowały: Niemcy, Francja, Izrael, Stany Zjednoczone, Szwecja, Państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy, Turcja,  Norwegia i Korea Południowa.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbędzie się w Targach Kielce od 8 do 11 września 2020 roku już po raz dwudziesty ósmy. Poprzednia edycja Salonu zgromadziła 610 firm z trzydziestu jeden krajów świata, w tym 303 firmy polskie. Targi odwiedziło pięćdziesiąt osiem delegacji z czterdziestu dziewięciu państw. Na MSPO 2019 pojawiło się 30,5 tysiąca gości z całego świata, w tym 13 tysięcy podczas towarzyszącego wystawie Dnia Otwartego.

Zobacz też: Powstanie niemiecka DARPA

(Informacja prasowa)

Targi Kielce