Rosja boryka się z problemem szpiegostwa w szeregach armii oraz środowiskach naukowych. Dzisiaj dwóch profesorów z uczelni technicznej zostało skazanych na karę pozbawienia wolności za przekazanie informacji technicznych oraz dotyczących testów nowej rakiety międzykontynentalnej.

Odbiorcą informacji był wywiad ChRL. Rosjanie zostali oskarżeni o przekazanie informacji dotyczących rakiety „Buława”, która w ostatnim czasie była dość intensywnie rozwijana oraz przechodziła wielokrotne testy.

Dwóch mężczyzn, obaj posiadający tytuł profesora w Bałtyckim Państwowym Uniwersytecie Technicznym w Sankt Petersburgu zostało aresztowanych w marcu 2010 roku pod zarzutem zdrady stanu oraz szpiegostwa.

Dzisiaj „doczekali się” wyroków. Jewgienij Afanasijew został skazany na 12,5 lat pozbawienia wolności za zdradę stanu, a Swiatosław Bobyszew na 12 lat pobytu w kolonii karnej za współudział w zdradzie.

Nie jest to odosobniony przypadek. W maju bieżącego roku pracownik rosyjskiego zakładu broni na Uralu został skazany na osiem lat pozbawienia wolności za przekazanie obcemu wywiadowi informacji o rakiecie „Buława”.

(RIA Novosti)